Opisy warsztatów
Prenatalne i okołoporodowe korzenie przemocy i wojny
Temat warsztatu:
Przemoc położnicza, pomoc rodzącym, moc kobiet
W czasie warsztatu porozmawiamy o przemocy położniczej, która spotyka kobiety w związku z ciążą i porodem. Każda z uczestniczek będzie mogła opowiedzieć swoją historię. Opowieści te zostaną zebrane i zamieszczone na portalu dla lekarzy Konsylium24.pl z nadzieją, że głos rodzących zostanie usłyszany i uwrażliwi personel medyczny, a co za tym idzie, wpłynie na jego postępowanie w przyszłości.
Jesteśmy istotami społecznymi i wszystkiego uczymy się w relacjach z ludźmi. Wszelka przemoc, która spotyka rodzącą, dotyka również dziecko przychodzące na świat i warunkuje je do przemocy w dalszym życiu. Jako kobiety mamy moc sprawczą, żeby walczyć o narodziny bez traumy dla kolejnych pokoleń. To pierwszy krok do rozwoju społeczeństw bez przemocy i budowania światowego pokoju.
Jako praktyk m.in. od 2014 prowadzi i organizuje m.in. wsparcie psychologiczne dla migrantów i uchodźców z Ukrainy.
Instytut Psychologii, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie http://www.aps.edu.pl/instytuty/instytut-psychologii/struktura-i-zespol-instytutu/sylwetki-naukowe/zablocka-zytka-lidia
Centrum Terapii Dialog, Warszawa https://www.psychiatrzy.warszawa.pl/specjalisci/lidia-zablocka-zytka
Temat wykładu:
Pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna osobom dotkniętym wojną. Dynamika potrzeb i możliwości.
Od lutego 2022 roku, wspierając osoby uciekające przed działaniami wojennymi z Ukrainy, a także naszych kolegów po fachu pracujących na Ich rzecz w Polsce i Ukrainie mówiliśmy, że ta pomoc to będzie maraton, nie sprint. Tak jest nadal i będzie. Doświadczenie wojny, milionowej migracji Ukraińców m.in. do Polski, dostępność informacji na temat okrucieństwa dziejącego się tak blisko geograficznie i kulturowo to tylko niektóre aspekty, z którymi zgłaszają się klienci, pacjenci. Zapraszam do refleksji na temat dynamiki potrzeb i możliwości wsparcia psychologicznego i psychoterapeutycznego, dostępnych narzędzi pomocy oraz roli psychoterapeutów.
Temat warsztatu:
Wydychajmy i wsłuchajmy się! Praca z napięciem oraz model BASIC PH jako podstawa budowania odpornego psychicznie społeczeństwa.
Efektywna praca z napięciem oraz komunikacja z osobą w kryzysie, po doświadczeniu traumy to podstawowe narzędzia wsparcia. Podczas warsztatu podzielę się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi na szkoleniu u prof. Mooli’ego Lahada z Izraela https://www.icspc.org/en/cspc-disaster-managment/ Przedstawię i zaproszę Was do wspólnych ćwiczeń służących samoregulacji oraz wykorzystania modelu BASIC PH w pracy z różnymi grupami klientów, pacjentów, także tych po doświadczeniu traumy.
Model BASIC PH od lat jest rozpowszechniany i proponowany do wykorzystania w sytuacjach kryzysowych. Zakłada istnienie sześciu podstawowych kanałów komunikacyjnych i rekomenduje dostosowanie się pomagających do tych, aktualnie wykorzystywanych przez klientów.
O tym wszystkim na warsztacie. Zapraszam.
http://www.razemdozmiany.pl/elzbieta-smolen/
Wykład:
„Przemoc, pomoc czy moc? Rola ojca w życiu rodziny”
Warsztat:
„W czyjej mocy jestem? Moc przeszłości i moc pragnień. Moc związku i moc osoby”
Warsztat ma na celu pomoc uczestnikom w uświadomieniu sobie, co wpływa – na poziomie świadomym i nieświadomym – na podejmowane przez nich decyzje i wybory oraz sposób przeżywania rzeczywistości. Zastanowimy się też, co znaczy czuć się mocnym, a co słabym i jakie znaczenie mają tu bliskie relacje.
Pracuję z osobami dorosłymi i z młodzieżą.
Prowadzę terapię osób z doświadczeniem różnorakich traum, zmagających się z trudnosciami w relacjach, z objawami depresji, lęku. Mam doświadczenie w pracy w obszarze psychoonkologii, żałoby, depresji poporodowej, a także z osobami w kryzysie psychotycznym.
Moją pracę poddaję regularnej superwizji indywidualnej i grupowej.
Warsztat:
Gdy trauma pacjenta przeciąża terapeutę
Praca z traumą jest dużym obciążeniem dla terapeuty. Podczas warsztatu stworzymy możliwość dzielenia się doświadczeniami, zastanowimy się, jakie czynniki i jakie aspekty pracy są szczególnie obciążające, poruszymy temat traumy zastępczej.
Skupimy się też na sposobach minimalizacji przeciążenia.
Tel. kom. +48 692 318 024
Email: grazyna.okulska@gmail.com
W latach 2011-2012 uczestniczyłam w szkoleniu, prowadzonym przez dr Davida Berceliego i Heinera Steckela, po którym otrzymałam certyfikat TRE® Providera,
Poza wieloma superwizjami grupowym w kraju i za granicą, od czterech lat jestem w stałym kontakcie superwizyjnym z Ingrid Regenass (RPA, www.integralhealth.co.za ).
Ukończyłam Wyższą Szkołę Komunikowania i Mediów Społecznych ze specjalizacją Mediacji, negocjacji (2000r.), a także szkolenie dot. prowadzenia i budowania programów warsztatów umiejętności psychospołecznych – Szkoła Trenerów Fundacji Bene Vobis (2001/2002r.)
Trzydzieści kilka lat pracy zawodowej to głównie logistyka i zarządzanie zespołami.
Obecnie wiodącą aktywnością zawodową jest prowadzenie sesji TRE®.
Więcej info na stronach:
www.naturalnecentrumzdrowia.com
http://berezowska.info/zespol/ – Centrum Psychoterapii i Uważności
Warsztat ćwiczeń TRE® – od zagrożenia życia do bezpieczeństwa i mocy sprawczości;
warunki i doświadczenie samoregulacji w procesie TRE® w oparciu o Barometr poziomu stresu
Opis proponowanego warsztatu:
- Barometr poziomu stresu – przestawienie uczestnikom sesji narzędzia pomocnego do określania poziomu zagrożenia lub bezpieczeństwa
- odczytywanie sygnałów wysyłanych przez organizm i stopnie samoregulacji –
wybrane sposoby reagowania
- sesja ćwiczeń -doświadczenie własnego procesu z uwzględnieniem aktualnych warunków do samoregulacji
W czasie sesji i w trakcie rozwoju praktyki mamy szansę świadomie poczuć wielowymiarowy kontakt ze sobą. Uczymy się zarówno aktywowania procesu, jak i jego autoregulacji wraz zatrzymywaniem i dawkowaniem tak, by przebiegał w odczuwalnym komforcie i zaufaniu do pracy ciała.
Przez 20 lat prowadziłam terapię indywidualną, a od 10 pracuję jako superwizorka. Uczę niestandardowych, pogłębionych sposobów pracy, które angażują całą osobę/grupę i poszerzają perspektywę rozumienia i odczuwania o sferę niewerbalną. Ruch rozumiem jako pierwszy, naturalny język, który jest połączony zarówno z emocjami jak i myśleniem.
LINKI
https://www.youtube.com/channel/UCQ6ZZQKicdFgePFLQgRYFxg/videos
https://www.facebook.com/WytanczajacZycie
https://www.instagram.com/wytanczajac_zycie/
Warsztat – PoMoc zamieszkania w ciele praca z płynami wspierająca regulację układu nerwowego
Dlaczego płyny?
Bo w czasie lub po różnych dojmujących wydarzeniach może następować uruchomienie reakcji survivalowych, podczas których blokuje się naturalny przepływ energii życiowej, co bardzo obciąża psychofizycznie.
Te silne reakcje mają początek w domu ciele. Dlatego poruszać się będziemy z czułą obecnością, wzmacniając siebie tyle, ile będzie to możliwe.
Z jakimi tematami mogą łączyć się płyny?
Obecność w tu i teraz. Powracanie do ciała, mikro ruch i ugruntowanie.
Ukojenie i rozluźnianie ciała w rytmie płynu mózgowo-rdzeniowego
Kontakt z witalnością, możliwościami całego ciała przy uznawaniu, że w jakimś miejscu jest opór.
Stan mobilności bez struktury, ożywienie i wibracja.
Surfowanie z energią wznoszenie i opadania, bezpieczne docieranie do brzegu bez kolapsingu.
Kreowanie granic i kierunku, klarowna obecność w przestrzeni.
Ucieleśnimy podczas świadomej praktyki ruchu choć przez moment każdy z płynów, by potem móc indywidualnie wybrać dla siebie jakość ruchu odpowiadającą bieżącej potrzebie.
Będziemy zwracać czułą uwagę do domu ciała i otwierać się na doświadczenie swojego całego Ja: poruszającego, czującego i myślącego.
Podczas warsztatu bazuję na swoim autorskim podejściu Wytańczając życie, które opieram o aspekty terapii tańcem i ruchem, jezyka ruchu/ciała w podejściu Laban Bartenieff Movement System oraz Body Mind Dancing opracowanemu przez dr Marthę Eddy
Jestem psychoterapeutą integratywnym, terapeutą EMDR, certyfikowanym terapeutą NEST. Szczególnie interesuje mnie obszar pracy z traumą oraz to, co dzieje się z ciałem.
Warsztat: Moc i niemoc w moim głosie, w moim ciele
Nasze emocje potrzebują być dostrzeżone, nazwane i przeżyte. Czasami jednak zostają gdzieś zatrzymane, czy przyblokowane. Warsztat ten będzie możliwością kontaktu z naszymi miejscami, w których coś „utknęło”, miejsc, w których doświadczamy niemocy. Poprzez głos i kontakt z ciałem będziemy próbowali te miejsca ożywić, uruchomić i doświadczyć swojej mocy. Skorzystamy z teorii poliwagalnej poprzez stymulację nerwu błędnego.
- Kim jest wewnętrzne dziecko?
- Dlaczego uleczenie wewnętrznego dziecka jest ważne?
- Jak możesz pracować ze swoim wewnętrznym dzieckiem?
- Technika-wizualizacji podczas której spotkasz się i poznać się ze swoim wewnętrznym dzieckiem.
Na warsztacie zobaczymy postać “wewnętrznego dziecka”, które pozwoli nam głębiej siebie zrozumieć i zadbać o siebie, przyjrzeć się jaki ono ma wpływ na nasz stosunek do siebie oraz na nasze relacje z innymi.
Podczas warsztatu będziemy mieli możliwość bliżej poznać swoje wewnętrzne dziecko, jego świat uczuć i przeżyć, dotknąć świadomie swoje głębsze dziecięce emocji i dać sobie przestrzeń na ich zobaczenia i przeżywania.
Spróbujemy poznać swoje głęboki niezaspokojone potrzeby dzieciństwa, które możemy przeżywać przez proces nieświadomy w dorosłym życiu.
Świadomość i kontakt ze swoją wrażliwą, emocjonalną, dziecięcą częścią może nam pomóc rozwiązywać różnego rodzaju aktualne trudności. Deficyty i zranienia, jakich doświadcza dziecko, ma wpływ na nasze emocje i zachowania , agresywne i wymagające traktowanie samego siebie czy ciągłe poszukiwanie zapełnienia nieokreślonej pustki. Praca w tym kierunku może dać więcej rozumienia swoich reakcji i mechanizmów obronnych.
Warsztat może być szczególnie pomocny dla osób, które doznały jakiegoś rodzaju przemocy czy zaniedbania. Przyjęcie swojej wrażliwej, dziecięcej części pozwala na odnalezienie i integrację swojej siły, płynącej nie przez przemoc, ale przez wewnętrzną pełnię.
refleksjami. Zadaniem superwizorów, występujących w roli reflektujących moderatorów, jest właśnie zadbanie o to, by każdy – wyrażający owe refleksje – głos został uważniony oraz próba nagłośnienia przez własną metarefleksję usłyszanej ich polifonii, co ostatecznie zmierza do poszerzenia perspektywy terapeuty.